
Izraz “API” je često korišten u web razvoju. Ažuriranja operativnog sistema, web pretraživača i aplikacija često najavljuju nove API-je za programere. Stoga, šta je API i kako ga programeri koriste?
API je akronim za Application Programming Interface – softverski posrednik koji omogućava dvjema aplikacijama da razgovaraju jedna s drugom. Svaki put kada koristite aplikaciju kao što je Facebook, pošaljete poruku ili provjerite vremensku prognozu na svom telefonu, koristite API. Cilj API specifikacija je standardizacija razmjene podataka između web servisa. U ovom slučaju, standardizacija znači sposobnost različitih sistema, napisanih na različitim programskim jezicima i koji rade na različitim operativnim sistemima, ili koristeći različite tehnologije, da neprimjetno međusobno komuniciraju.
API-ji se nalaze između aplikacije i web servera, djelujući kao posrednički sloj koji obrađuje prijenos podataka između sistema.
Funkcionisanje API-ja može se objasniti kroz nekoliko koraka:
Neke od glavnih prednosti API-ja uključuju:
Poboljšanu saradnju
API-ji omogućavaju integraciju dviju platformi tako da one mogu neprimjetno komunicirati jedna s drugom. Kroz ovu integraciju, kompanije mogu automatizirati tokove posla i poboljšati saradnju na radnom mjestu. Bez API-ja, mnogim preduzećima bi nedostajala povezanost i patila bi od informacijskih silosa koji ugrožavaju produktivnost i performanse.
Lakše inovacije
API-ji nude fleksibilnost, omogućavajući kompanijama da se povežu s novim poslovnim partnerima, ponude nove usluge na postojećem tržištu i, na kraju, pristupe novim tržištima koja mogu generisati ogromne povrate i pokrenuti digitalnu transformaciju.
Monetizaciju podataka
Mnoge kompanije odlučuju ponuditi API-je besplatno, barem u početku, tako da mogu izgraditi publiku programera oko svog brenda i uspostaviti odnose s potencijalnim poslovnim partnerima. Međutim, ako API odobri pristup vrijednim digitalnim sredstvima, moguće ga je unovčiti prodajom pristupa (ovo se naziva API ekonomija).
Dodatnu sigurnost
Kao što je ranije navedeno, API-ji stvaraju dodatni sloj zaštite između vaših podataka i servera. Programeri mogu dodatno ojačati sigurnost API-ja korištenjem tokena, potpisa i enkripcije Transport Layer Security (TLS) implementacijom API gateway-a za upravljanje i provjeru autentičnosti prometa i praktikovanjem efikasnog upravljanja API-jem.